Hero image

Fischer Garden Óvoda és Lakóingatlan

Budapest, Hungary

Ki költözik a szomszédba? Mi épül a szomszédos telken? Ezek mindannyiunk számára lényeges kérdések, hiszen természetes igényünk a rendezett, nyugodt környezet. A Fischer Garden projekt egyedülálló lehetőséget kínált az építész számára: saját otthona szomszédságát formálhatta meg, hiszen a saját háza mellé tervezhetett. A személyes érintettség azonban nem változtatott az építészeti elveken – a megszokott szakmai irányvonalak és a gondos tervezés itt is elsődleges szempontok maradtak.

Budapest, Hungary

Lakóépület
Oktatási és kulturális

A zuglói családi házak között meghúzódó Fischer István utca és Bonyhádi út sarkán két különböző funkciójú épületet terveztünk: egy nyolclakásos sorházat és egy 80 férőhelyes, négy csoportszobás óvodát. A 2 500 m²-es saroktelken, a 30%-os beépíthetőség lehetőséget teremtett emberléptékű épületek kialakítására. A 6,5 méteres építménymagasságföldszint + egyemeletes tömegek tervezését tette lehetővé.

A tervezési folyamat során kiemelt figyelmet fordítottunk arra, hogy növényzettel dúsított védőzónát alakítsunk ki a szomszédos épületek felé, valamint optimális tájolást biztosítsunk az óvoda és a lakások számára. A legnagyobb kihívást az jelentette, hogy a közösségi és lakófunkciókat harmonikusan helyezzük el egyetlen telken belül. Ezt a problémát az óvoda és a társasház alatti pinceszintre vezető közös feltáróút kialakításával oldottuk meg.

A növényekkel beültetett, völgyszerű zöld tengely természetes határvonalat képez a telken, elválasztva egymástól az óvoda és a társasház szabadon álló épülettömegeit.

Az Oviverzum tervezésénél elsődleges feladatunknak tekintettük a gyermekközpontú környezet kialakítását, amely a tipikus intézményi környezet kliséit elhagyva az „otthonosság” érzetét kelti a gyermekekben. Természetesen az óvoda kialakításának meg kell felelnie, a gondozók, az adminisztrátorok és a szülők igényeinek is, tehát funkcionálisnak kell lennie miközben ösztönzi a gondozók és a gyermekek közötti erős, pozitív kapcsolatokat. Építészeti koncepciónk alapja tehát egy tágas, gyermekközpontú óvoda létrehozása, jól használható mégis nem pazarló terekkel.

Az óvoda bejárata a Fischer István utcáról nyílik. A téglalap alakú, kétszintes tömeg emeleti szintjén a középső és nagycsoportos gyerekek foglalkoztatója, míg a földszinten a kiscsoportosok és a családi bölcsőde csoportszobája kapott helyet. Az épületet körülölelő játszókert, mind az emeletről, mind a földszintről jól megközelíthető a tágas zsibongó-öltözőkön keresztül. Az alsó szinten találhatóak a kiszolgáló funkciók, mint a melegítőkonyha műhely és raktár, valamint egy multifunkcionális terem és egy egyéni foglalkoztató, melyek ablakai a telket kettéosztó zöld „völgyre” néznek. Igyekeztünk szem előtt tartani a gyermeki léptékre való tervezést, vagyis azt, hogy hogyan fogják használni a tereket, mit fognak látni, és milyen élményben lesz részük. Célunk az volt, hogy érdekes környezetet hozzunk létre, amely azonban mentes a vibráló túlzó színektől és formáktól és nyugodt helyet biztosít a gyermekek számára. Az óvoda megjelenését a homlokzati sík előtt elhelyezett feszített, nyomatatott felületek határozzák meg, melyek játékossága illeszkedik az intézmény gyerekközpontú szemléletéhez, valamint biztosítja a középület jelleget.

A nyolc egységből álló sorház gyalogos bejáratai a Bonyhádi útról nyílnak. A 125m2-es lakások mindegyike négyszobás. A földszinten világos, délkeleti tájolású nappalival, saját kerttel és terasszal, az emeleten három nagyobb szobával, fürdővel, gardróbbal. A parkolás az épület alatti közös parkoló szinten történik, ahonnan minden egyes lakóegységhez saját bejárat vezet. Az óvoda mellett a lakóépület egyszerű, letisztult megjelenést kapott. A téglahomlokzat és a zöld előkert egységének barátságos hangulata jól illeszkedik a kertvárosi utcaképbe.

Projekt info

Projekt megnevezése

Fischer Garden www.fischergarden.hu

Helyszín

Budapest, Magyarország

Tervezés éve

2021-

Megbízó

Aranyalma Családi Napközi Kft.

Generál tervezés

BORD Építész Stúdió

Felelős tervező

Bordás Péter

Építész csapat

Benke Róbert, Kulcsár Emese

Gépészeti tervezés

BORD Épületgépész Stúdió – Hollókövi Zoltán