Hero image

Lónyay-Hatvany villa

Budapest, Hungary

Eredeti Ybl-villa született újjá Budapest egyik legértékesebb helyszínén, a Budai Vár kapujánál. Az egykori épület szellemiségének, a 21. századi igényekhez méltó, merész, de mégis hagyománytisztelő interpretációját terveztük a mai UNESCO Világörökségi területen.

Budapest, Hungary

Közösségi
Oktatási és kulturális

Az épület a Budai Vár lejtőjén, a Király-lépcső és a Hunyadi János út sarkán található. A telek egy olyan különleges helyszín, ahol jól nyomon követhető, hogyan épültek egymásra az egyes történelmi korszakokból származó rétegek. A legkorábbi feltárt emlékek a 12. századból származnak. A középkori kézműves házak helyén, a 17. században a törökök itt építették fel az Aranybástyát, amely a Dunát a Várral összekötő védművonal része volt. A török bástya alapjaira épült 1870-1872 között Lónyay Menyhért gróf, miniszterelnök új családi otthona, egy Ybl Miklós által tervezett, háromemeletes, klasszicizáló rezidencia. A II. világháború alatt a palotát kaszinóként használta az SS, aztán 1944-ben bombatalálat érte és szinte teljesen elpusztult. A Budai Vár rekonstrukciója során a megmaradt romokat eltávolították, és a terület fél évszázadon keresztül üresen állt.

1996-ban egy fejlesztő vásárolta meg az üres telket azzal a céllal, hogy egy világszínvonalú kulturális- és gasztronómiai központot hozzon létre. A kerületi szabályozás az eredeti, Ybl-tervezte, klasszicizáló stílusú villa újjáépítését írta elő. Ennek megfelelően a régészeti feltárások után először az épület pillérvázas szerkezeti váza készült el, Kerényi József építész tervei alapján. A projekt tervezését 2006-ban vettük át azzal a felkéréssel, hogy úgy építsük újjá az egykori klasszicista épületet, hogy az egyedi, modern karaktert kapjon.

A komplex megbízói igényekre és a bonyolult funkcionális követelményekre innovatív építészeti megoldásokkal válaszoltunk. A vasbeton pillérvázas szerkezeti váz számtalan lehetőséget rejtett a tovább tervezést illetően. A ház hagyományos mészkő burkolatot kapott, amely tökéletesen idézi az egykori architektúrát, azonban építészeti koncepciónkban a klasszicista homlokzatot, a múlt örökségét, átírható hologramként kívántuk kezelni.

Lónyay-Hatvany villa – Fotó: Bujnovszky Tamás

Az épület kőburkolatú homlokzata egyetlen gombnyomásra kinyitható a dunai panoráma irányában. A 48 darab egyedi gyártású, elektronikusan mozgatható falpanelnek köszönhetően a hagyományosan zárt, szigorú, klasszicista ház alkalmanként nyitott, játékos külsőre vált.

A mai Lónyay-Hatvany villa hűen őrzi az eredeti épület tömegét és belső térstruktúráját. Főbejárata ma is a Hunyadi János út melletti sikátor felett átívelő hídról nyílik. Az érkezési szint a palota legfelső emelete, mely reprezentatív célokat szolgál. A közbenső szinten irodák találhatók, míg a földszinten egy étterem működik, amely közvetlen kapcsolódik a kerti teraszhoz. Itt egy kör alakban szerkesztett rózsalugas található, középpontban egy csobogó vízfelülettel. A kert egyik legkülönlegesebb pontja az Ybl által tervezett kilátó terasz.

Lónyay-Hatvany villa – Fotó: Bujnovszky Tamás

A terepszint alatt az Ybl-támfal, az Aranybástya vaskos falai és a középkori romok izgalmas egységet alkotnak a modern építészeti elemekkel.

A kert alatt, három szint mélységben különféle funkciók találhatók: egy kiállító-előadóterem, irodák, az étterem konyhája, valamint további kiszolgáló egységek és parkolók. Ezen területek egyik meghatározó hangulati eleme a mintegy 29m hosszú, 8m magas, támpillérekkel megerősített Ybl-támfal, amely a lejtő teraszos kialakításakor, a talaj megtámasztása végett épült. A kertben végzett régészeti ásatások következtében azonban a fal támasztó funkciója megszűnt. A szoborszerű, szabadon álló monumentális fal látványa lenyűgöző, ezért a terepszint alatti funkciókat hatalmas üveghomlokzattal nyitottuk meg a fal irányában.

Az Aranybástya részben a villa épület kontúrja alatt található. Ezek a török kori falak határolják a Bástya-termet, mely hangversenyteremként, kiállítótérként és a feltárt középkori emlékeket bemutató romkertként működik. A mintegy 120 fő befogadására alkalmas, lépcsőzetes kialakítású tér, ovális, enyhén kupola formájú gipszkarton álmennyezetével kiváló akusztikával rendelkezik.

Lónyay-Hatvany villa
Lónyay-Hatvany villa – Fotó: Bujnovszky Tamás
Lónyay-Hatvany villa – Fotó: Loricatus
Lónyay-Hatvany villa – Fotó: Loricatus
Lónyay-Hatvany villa – Fotó: Bujnovszky Tamás
Lónyay-Hatvany villa – Fotó: Bujnovszky Tamás
Lónyay-Hatvany villa – Fotó: Bujnovszky Tamás
Lónyay-Hatvany villa – Fotó: Bujnovszky Tamás
Lónyay-Hatvany villa – Fotó: Bujnovszky Tamás
Lónyay-Hatvany villa

Projekt info

Projekt név

Lónyay-Hatvany villa

Helyszín

Budapest, Hungary

Tervezés éve

2006-2021

Átadás éve

2021

Megbízó

Batthyány Lajos Alapítvány

Generáltervező

BORD Építész Stúdió

Felelős tervező

Bordás Péter

Koordináló építész

Benke Róbert, Gulyás Róbert, Hindy Dorka

Tartószerkezet újragondolása

TM Janeda, Volkai János (†)

Gépészeti tervezés

BORD Épületgépész Stúdió, Hollókövi Zoltán

Kert- és tájtervezés

Gardenworks, Kuhn András

Épületvillamossági tervezés

Artvill, Balázs Judit, Balázs Péter

Fotó

Bujnovszky Tamás