Debrecen, Hungary
Debrecen, Hungary
A tervezési program azt a speciális igényt fogalmazta meg, hogy az épület kialakítása minden tekintetben a kutatás sikerét kell szolgálja. Egy teljes fejlesztési munkafolyamatnak pedig a csendes egyéni kutatómunka éppúgy része, mint az inspiráló együtt gondolkodás és a gyártás. Az építészeti koncepciót egy „polcrendszer” gondolata inspirálta, amely képes rendet teremteni az információs és technológiai társadalom hálózatában. Az épület a tudás megosztásának csomópontja is, amely a legkülönbözőbb emberek és cégek számára biztosít találkozási lehetőséget.
A komplex használati igényekre egy egyszerű és rugalmas koncepcióval válaszoltunk. Az épület téglalap formát kapott, melyet két, kiszolgáló helyiségeket rejtő mesterséges domb övez. A programban meghatározott három fő funkció: a gyártás, a közösségi élet és a kutatás helyszínei az épület három különböző szintjén kaptak helyet. A megérkezés egy hídon keresztül az első emeletre, a középső szintre történik.
Innovációs Központ – Fotó: Bujnovszky Tamás
A középső szint egy kisvárosi “főtérként” működik. Itt találhatók a közösségi funkciók: az étkező-, pihenő-, tárgyaló- és coworking területek. Ez a találkozópont, vagyis ez az információcsere helyszíne, amely központi szerepet kap az épületben. A belső látványt a rétegelt ragasztott fa födém gerendák melegsége, a kehely formában szétnyíló fehér acél oszlop csoportok izgalmas geometriája, a mennyezet alatt látható gépészeti szerelvényezés iparias látványa és a játékos, színes térelválasztó paravánok határozzák meg. A szintet minden oldala mentén terasz és üvegfalak veszik körül. Az árnyékolást lamellákkal oldottuk meg.
A középső szint felett a kutatói irodák a csendes munkavégzés terei találhatók. Ezt a szintet szintén üvegfalak és széles terasz övezi, ahonnan külső acél menekülő lépcsők vezetnek a lentebbi szintek teraszaira. A födém külső éle mentén található, fentről és lentről, függőleges síkban mozgatható háromszögletű árnyékoló ponyvák adják a homlokzat játékos megjelenését.
A gyártásra tervezett terek az érkezési szint alatt, a földszinten találhatók. Az üzemként működő szintet praktikusan egy szervízút övezi. A gyártástechnológiai követelményeknek megfelelően ezen szint vasbeton és acél szerkezeti vázzal rendelkezik, amely masszív alapot képez a felső két emelet könnyed, acél oszlopokon nyugvó fa födémei számára. A körbefutó üveghomlokzat előtt itt is megjelennek a háromszögletű árnyékoló ponyvák, egységes homlokzati megjelenést biztosítva.
Innovációs Központ – Fotó: Bujnovszky Tamás
A fa, mint megújuló építőanyag használata mind építészeti, mind környezetvédelmi szempontból tudatos választás volt. Az új épület az egyetemváros lakóinak figyelmét is fel kívánja hívni a környezetért felelős gondolkodásra. A központban elhelyezett installációk és belső akusztikai felületek szelektíven gyűjtött, újrahasznosítható hulladékból készült elemek. Az épületben levegő-víz hőszivattyú és hővisszanyerős szellőzés biztosítja a belső komfortot. A hőszivattyúk elektromos energiával való ellátására a tetőn elhelyezett napelemek szolgálnak. Mindezek révén egy mérnöki szemléletű, flexibilis és innovatív koncepció jött létre, amely egyszerre képes a funkciót és a gazdaságosságot szolgálni.
Projekt info
Projekt megnevezése
Debreceni Innovációs Központ
Helyszín
Debrecen, Magyarország
Bruttó szintterület
6 800 m2
Tervezés éve
2018-2021
Megbízó
Debreceni Egyetem
Generál tervezés
BORD Építész Stúdió
Felelős tervező
Bordás Péter
Koordináló építész
Lente-Papp Linda
Építész csapat
Angi Ágota Melinda, Benke Róbert, Fábry András, Lente Artúr, Mezey Tamás, Mezősi Zsolt, Méhes Andrea
Kert- és tájtervezés
BORD Építész Stúdió, Waldmann Andrea
Gépészeti tervezés
BORD Építész Stúdió, Hollókövi Zoltán
Fotó
Bujnovszky Tamás