Miből épül fel és körülbelül mekkora a strand fűtési igénye?
Ennek megértéséhez több faktort is figyelembe kell venni. Számos olyan egységgel rendelkezik a strand, amelyeknek nyáron (ill. adott esetben télen) is számottevő fűtési igényük van (pl.: melegvizes medence, öltözők, zuhanyzók, üzletek, éttermek stb.), ezek közül a legjelentősebb „fogyasztók” a medencék. A teljesítményigény persze több külső tényezőtől is függ, pl.: a fürdőzők számától, időjárástól, napszaktól stb. A maximális látogató létszám figyelembe vételével így az „A” épület pinceszinti hőközpontjában nyolc darab, egyenként 2-2 m3-es, összesen 16 m3 használati melegvíz tározót helyeztünk el. A használati melegvíz előállítása szintén jelentős fűtési igénnyel jár.
Számszerűsítve a strandfürdő így nyáron ~6000 kW, télen ~393 kW fűtési igénnyel rendelkezik. Összehasonlításképp a szomszédos Nagyerdei stadion pályafűtéssel ~2500 kW energiát igényel. Ha nyári ~6000 kW-os strandfűtési igényt vesszük alapul, ezzel a teljesítménnyel akár ~1700 db 70nm2-es új építésű szigetelt lakás fűtését is el tudnánk látni.
Hogyan működik a strand fűtése?
A város távhőellátó rendszere képes biztosítani a szükséges teljesítményt, de mivel a strand fűtési igénye jelentős, emiatt a gazdaságos üzemeltetés biztosításának érdekében a BORD Épületgépész Stúdió minden rendelkezésre álló „megújuló energia” fűtési megoldást bevetett. Ilyenek többek közt:
Minden megoldás esetén a hasznosítható hőt rendszerenként párhuzamosan kötött lemezes hőcserélővel a strand központi fűtési rendszer visszatérő gerincvezetékének előfűtésére lehet hasznosítani, azaz a távfűtő művek hőcserélőivel sorosan lehet a rendszerbe hidraulikailag kötni.
Hogyan járulnak hozzá a megújuló energiák a minél ’zöldebb’ üzemeltetéshez?
A fent leírtakból jól látható, hogy a megújuló energiaforrások használatának maximalizálásával az alternatív fűtési megoldások ideális esetben 2.800 kW teljesítményt szolgáltathatnak, amely a fellépő összes fűtési teljesítményigény közel 50%-át jelentik. A maximális igény várhatóan csak ritkán jelentkezik, így az időszak jelentős részében a megújuló energia részaránya meghaladja az 50%-ot. A BORD Épületgépész Stúdió így az épület ’zöld koncepcióját’ technikai oldalról is megvalósította és megoldásaival nagyban hozzájárult, hogy a strandfürdő ne csak látványában képviselje a BORD Építész Stúdió alapelveit.